Listopad, 2017 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Aktualności Komentarze (0) »

Wspólnie z Paniami ze Stowarzyszenia Folklorystycznego „Płazianki” zapraszamy wszystkich uczniów klas I – III na warsztaty bożonarodzeniowe w najbliższy poniedziałek, 04.12.2017 r., o godz. 9.00. Wspólnie będziemy przygotowywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Każdy uczestnik warsztatów powinien przynieść: bibułę prasowaną, bibułę marszczoną, folię aluminiową, słomki, papier kolorowy, klej, nożyczki. Zapraszamy do udziału!

XVI Gminny Przegląd Twórczości Profilaktyki Uzależnień

22 listopada 2017 roku, odbył się XVI Gminny Przegląd Twórczości Profilaktyki Uzależnień, zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie: „Razem tworzymy trzeźwą przyszłość – jesteśmy wolni od nałogów”. Przegląd był adresowany do uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz przedszkolaków.
Uczestnicy konkursów za pomocą różnych form przekazu: prac plastycznych, literackich, prac multimedialnych, starali się pokazać świat bez nałogów, ze szczególnym naciskiem na dom wolny od wszelkiego rodzaju używek. W przeglądzie wzięły udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Chrzanów oraz pięć przedszkoli.

Z naszej szkoły laureatami przeglądu zostali:

Maja Brzęczek kl.II                    -konkurs plastyczny

Gabriela Czopkiewicz kl.III  – konkurs plastyczny

Zuzanna Bąk kl.VII                     -konkurs literacki

Jagoda Mąsior kl.VII                 -konkurs grafiki komputerowej

Serdecznie gratulujemy!

Gminne Konkursy Ekologiczne

20 listopada 2017r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, odbyło się podsumowanie „Chrońmy powietrze –przeciwdziałajmy niskiej emisji” w ramach kampanii edukacyjnej „Niska emisja wielka sprawa, czym dymi komin sąsiada”

1. W Gminnym Konkursie na Ekologiczny Komiks dla uczniów klas VII

„Dziękuję, nie truję!  Laureatami zostali:

I miejsce JAGODA MĄSIOR

II miejsce HUBERT PARYŁO

2. W Gminnym Konkursie na Gazetkę Szkolną zespół projektowy w składzie:

IZABELA BEŚKA
KAROLINA CHLEBDA
NINA MAŚLANKA
PAULINA NOWORYTA
PAWEŁ WDÓWKA

zdobył I miejsce

Serdecznie gratulujemy !

Anna Sędzielowska-Wilk

Dlaczego świętujemy 11 listopada?

Odpowiedź na to , jakże ważne pytanie, uzyskali uczniowie uważnie oglądający uroczystą akademię, która odbyła się 10 listopada w naszej szkole. Święto Odzyskania Niepodległości jest dla każdego Polaka najważniejszym świętem. To dzień, w którym wywieszamy nasze flagi państwowe, śpiewamy patriotyczne pieśni, pamiętamy o tych, którzy walczyli i polegli za wolność naszej Ojczyzny. To dzień, który jest symbolem naszych odwiecznych dążeń do samodzielności, do niepodległości, za którą nasi przodkowie zapłacili najwyższą cenę-własne życie. Naszym moralnym obowiązkiem jest zawsze o tym pamiętać. Jedna z uczennic wypowiedziała na zakończenie uroczystości słowa naszej wybitnej poetki Wisławy Szymborskiej mówiące o miłości do ojczyzny: ” Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować”. Te słowa tak znamienne niech będą iskierką, która rozpali w nas rozważania na temat naszego współczesnego patriotyzmu.

ŚNIADANIE JEST WAŻNE

15 listopada odbył się w szkole  Dzień Zdrowego Śniadania, który był  świetną okazją do samodzielnego przygotowania  posiłku. Tego dnia dzieci   same zadecydowały co znalazło się na ich  talerzykach. Rodzice  aktywnie włączyli się w obchody Dnia, poprzez wsparcie nauczycieli w realizacji warsztatów kulinarnych, wyposażyli  dzieci w odpowiednie sprzęty i produkty odżywcze. Prezentacja nt „Zasad zdrowego odżywiania ’’ pozwoliła aby każda klasa  na swoim śniadaniowym stole zaprezentowała  wyłącznie zdrowe produkty żywieniowe. Dzieci  dowiedziały się, że warto każdego dnia przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie, które  jest  najważniejszym posiłkiem dnia.

Wszyscy zapoznali  się również  z  zasadami zdrowego żywienia opracowanymi przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka .

12 zasad zdrowego odżywiania:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem

W  Dniu  Zdrowego Śniadanka wszystkie dzieci  miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, zapoznania się z tym co lubią na śniadanie koledzy, koleżanki i dlaczego właściwie Śniadanie Jest Takie Ważne.