Październik, 2017 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

Dzień Ziemniaka za nami

W dniu 26.10.2017 odbyło się podsumowanie Szkolnego Dnia Profilaktyki . Klasy, które odniosły  zwycięstwo

w poszczególnych konkurencjach sportowych , plastycznych  i wiedzowych  otrzymały pamiątkowe  dyplomy .

• sadzenie ziemniaków

1msc-kl.7

2msc-kl.6

3msc-kl.5

• obrazek ze stempli

1msc-kl.1

2msc- kl.2

3msc- kl.3

• plakat- Pan ziemniak

1msc-kl.6

2msc- kl. 4

3msc-kl.3

• zwyczaje związane z sadzeniem ziemniaka i wykopkami  (quiz)

1msc-  kl.3

2msc- kl.1

3msc- kl.2

• krótka historia ziemniaka (quiz)

1msc- kl.4

2msc-kl.5

3msc-kl.7

• rzut ziemniakiem do celu

1msc- kl.7

2msc- kl.3

3msc- kl.2

• wyścig z ziemniakiem na łyżce

1msc- kl.7

2msc-kl.3

3msc- kl.6

Ponadto za najpiękniejsze  Ziemniaczane Cuda zostały rozdane nagrody książkowe ufundowane przez GKRPA w Chrzanowie . Nagrodzeni uczniowie to :

Maja Brzęczek kl.2

Katarzyna Marewicz kl.1

Barbara  Pałucha kl.3

Natalia  Salgueiro kl.3

Olaf Paryło kl.2

Hubert Paryło kl.7

Natalia Brzęczek kl.7

Marcel Michalak kl.1

Julia Reszczyńska kl.1

Tomasz Szpotański kl.1

Bartosz Zoń kl.1

Kinga Korzeniowska kl.2

Grzegorz Kotrys kl.4

Patryk Kuliś kl.2

Jakub Chochół  kl.1

Agata Lemańczyk kl.4

Anna Siewniak kl.1

Wycieczka do Jodłówki Tuchowskiej

W miesiącu październiku uczniowie klasy drugiej i trzeciej spędzili pięć słonecznych dni w Ośrodku Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Dzieci oprócz nauki maiły wiele atrakcji: zajęcia na siłowni, dyskoteki, karaoke, pokaz mody, fryzur oraz wycieczki. Zwiedziły multimedialne Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, Skalne Miasto oraz Muzeum Lalkarstwa w Pilźnie. Podczas spacerów po tej uroczej wsi uczniowie poznali faunę i florę okolicy oraz zwiedzili gospodarstwo rolnicze.

Po takich wrażeniach dzieci z radością szczęśliwie wróciły do stęsknionych rodziców.

Wych. kl.II Agata Kukiełka

Wych kl. Małgorzta Jakubiak

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

W środę 25.X.2017 odbył się Szkolny Dzień   Profilaktyki pod hasłem „Uczymy się bezpiecznych postaw poprzez zabawę z ziemniakiem”. Było to niezwykły dzień pełen zabawy, radości i uśmiechu. Nasze szkolne  spotkanie profilaktyczne było doskonałą okazją, aby doskonalić  zdolności intelektualne, sportowe oraz umiejętność współpracy i współzawodnictwa. Zdrowa ziemniaczana rywalizacja rozpoczęła się powitaniem naszych gości przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich z Płazy oraz  wspaniałym zapachem pieczonych ziemniaków. Z wilczym apetytem pochłonęliśmy „ pieczone” przechodząc do kolejnego punktu naszego Dnia .

Wśród konkurencji ( 3 sportowe, 2 wiedzowe,2 plastyczne) znalazło się:

1. sadzenie ziemniaków
  2. obrazek ze stempli
  3. plakat- Pan ziemniak
  4. zwyczaje związane z sadzeniem  ziemniaka i wykopkami  (quiz)
  5. krótka historia ziemniaka (quiz)
  6. rzut ziemniakiem  do celu
  7. wyścig z ziemniakiem na łyżce

W ramach Dnia Profilaktyki został  przeprowadzony konkurs na Cuda , cudeńka z Ziemniaka. Uczniowie kl.1-7  stworzyli wspaniałe ziemniaczane prace, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Olbrzymia wyobraźnia i pomysłowość wykonawców wzbudziła zachwyt wśród oglądających ziemniaczane cudaki. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy uczniowie wykazali ogromne zaangażowanie  i chętnie brali udział we wszystkich 7 konkurencjach, bawiąc się przy tym wybornie.

Tegoroczny Szkolny Dzień Profilaktyki  doskonale połączył przyjemne z pożytecznym.

SPOTKANIE Z PISARZEM- WALDEMAREM CICHOŃ

W dniu 19.10.2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów  klas I-IV z pisarzem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoń autorem serii  książek o kotku Cukierku.

„Cukierku, ty łobuzie” to pierwsza z serii sześciu książek o przygodach psotnego kota Cukierka autorstwa tyskiego pisarza, która  znalazła się wśród 11 lektur wybranych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do wspólnego i indywidualnego czytania w klasach I-III.

Pan Waldemar Cichoń to tata Marcela i Macieja i co najistotniejsze właściciel kota Cukierka.

Całe spotkanie przebiegało w miłej sympatycznej atmosferze, dzieci słuchały w skupieniu  opowieści Pisarza o jego zwariowanym kocie Cukierku.
Ponadto wysłuchały  fragmentu IV części serii o Cukierku pt. „Jak się masz, Cukierku?”.

Po serii  pytań, którym został poddany pan Waldemar Cichoń przez naszych uczniów, nastąpiła najmilsza część spotkania, a mianowicie podpisywanie przez Autora zakupionych przez chętne dzieci książek wraz z  imiennymi dedykacjami.

To niecodzienne spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną.

Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy”.

Agata Dąbek

ZA NAMI PRÓBA BICIA REKORDU 2017

16 października 2017 nasza szkoła wzięła udział w akcji próby pobicia rekordu
w największej lekcji resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Akcję po raz piąty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Jak co roku wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów “Europejskiego

Dnia Przywracania Czynności Serca”.

Celem ogólnopolskiej akcji – oczywiście poza chęcią pobicia rekordu – było rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczanie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych.

Ogółem, czynny udział w tej niecodziennej lekcji  brało udział 64 uczestników wykorzystując 7 fantomów.
Akcja rozpoczęła się dokładnie o godzinie 12.00 i trwała nieustannie przez 30 minut.

Pragnę zaznaczyć, iż kolejna próba bicia rekordu w naszej szkole przebiegła prawidłowo.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poważne potraktowanie  zadania.

Agata Dąbek