Marzec, 2017 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

JA I MÓJ UŚMIECH

Z życia szkoły Komentarze (0) »

13 marca 2017 w ramach Drugiego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w odbyły się w szkole spotkania uczniów ze stomatologiem  p. G. Bulek- Juranek z Centrum Uśmiechu w Chrzanowie . Szczególną  uwagę zwrócono na  właściwą  higienę jamy ustnej, która pozwala chronić nasze  zęby przez całe życie.  Wiemy również,  co to jest próchnica i co robić aby do niej nie  dopuścić. Ważne dla każdego z nas jest regularne przestrzeganie  zasad czterech kroków dbania o zęby bo „ Zdrowe i piękne zęby świadczą o zdrowym i dobrym samopoczuciu w domu , szkole , na wycieczce …”.

Wszyscy w szkole jesteśmy przekonani , że prozdrowotna edukacja naszych uczniów prowadzona od najmłodszych lat jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości.

List od Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka

Aktualności Komentarze (0) »
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak
List do dyrektorów, nauczycieli i opiekunów dzieci
Wielce Szanowni Państwo,
zapewne już Państwo zaobserwowali, że Internet staje się, a może wręcz stał się naturalnym środowiskiem dzieci i młodzieży. Komputer, smartfon, tablet towarzyszy młodym ludziom niekiedy od rana do wieczora. Warto przy tym podkreślić, że nowe technologie niosą ze sobą wiele fantastycznych, rozwijających możliwości, ale mogą stanowić też zagrożenie. Trzeba zatem uczyć dzieci, jak się z nimi mądrze i bezpiecznie obchodzić. I to jest właśnie wspólne zadanie dorosłych.

W czasach naszego dzieciństwa dorośli uczyli nas jak zawierać znajomości, bawić się i rozróżniać prawdę od fałszu. Pokazywali nam co jest bezpieczne, a czego należy unikać. Prowadzili nas i objaśniali świat. Jeśli chcieliśmy się ukryć przed ich wzrokiem, budowaliśmy szałas z krzeseł i koca lub chowaliśmy się w podwórkowych zakamarkach. Dzisiejsze dzieci chowają się przed dorosłymi w sieci, a opiekunom coraz trudniej jest je tam odnaleźć, bo to one są tam bardziej u siebie niż my potrafimy to zrozumieć. Zwykle to nie do końca jest element naszego dorosłego świata. Dlatego tak trudno nam dzisiaj uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, uczyć jak się zachować w trudnych sytuacjach, chronić przed kłamstwem i manipulacją.

Oczywistym powinno być dla każdego, że zagrożeniem dla dziecka nie jest urządzenie jako takie, a człowiek, z którym młody człowiek może nawiązać kontakt. Człowiek, który dla własnych, niekiedy nagannych celów, wykorzystuje łatwowierność, ufność i samotność dziecka przed ekranem. Media podają, że do Polski dotarła już pewna internetowa rozrywka, opatrzona niewinną nazwą zabawa, żerująca na ufności jej uczestników. Powoduje ona, że wykonują oni zadania, których celem jest krzywdzenie samych siebie. Coraz trudniejsze wyzwania przekazywane za pośrednictwem tajemniczego przewodnika rzekomo prowadzą dzieci poprzez samookaleczenia aż do kulminacji – samobójstwa. Według doniesień, w Rosji, z której gra rzekomo rozprzestrzenia się po Europie, doprowadziło to do śmierci wielu dzieci. Sytuacja jest o tyle trudna, że dzisiejsze dzieci nie mają zaufania do dorosłych, a w Internecie szukając poczucia przynależności są aktywne w różnego rodzaju społecznościach. Często, nie mając wsparcia w rodzinie, w sieci poszukują przygód, ekscytacji i emocji. Relacje, które tworzą się między dziećmi w Internecie są zadziwiająco silne, a wpływ internetowych znajomych powoduje podejmowanie nie zawsze mądrych i przemyślanych decyzji. Anonimowość internetowa daje osobom chcącym manipulować innymi siłę i skuteczność. Wydaje im się przy tym, że są bezkarne, bezpieczne i posiadają władzę.

Apeluję więc do Państwa o szczególne zwrócenie uwagi na dzieci w swoim otoczeniu. Zainteresujcie się tymi, którzy nadmiernie korzystają z Internetu, są klasowymi outsiderami, mają problemy w kontaktach z rówieśnikami lub w domu. Oni są właśnie w grupie podwyższonego ryzyka. Nie pozwólmy, aby stała im się krzywda, bądźmy blisko nich dając im poczucie, że są dla nas ważni, że nam na nich zależy, że jesteśmy ich przyjaciółmi, nauczycielami i przewodnikami.

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak
Znajdź nas w sieci:

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Dnia dziewiątego marca 2017 roku tradycyjnie nasza szkoła przywitała gorąco przyszłych pierwszoklasistów, Na powitanie przedszkolaków i ich rodziców klasa trzecia pod kierunkiem pani mgr Ewy Chrząścik przygotowała przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu”. To wydarzenie i ciepła atmosfera z pewnością wcześniej przywołają wiosnę. Po przepięknym spektaklu dzieci udały się na ciekawe zajęcia plastyczne, a rodzice na spotkanie z przyszłą wychowawczynią mgr Ewą Chrząścik. Wspaniały występ trzecioklasistów, nagrodzony gromkimi brawami zapewne zachęcił przyszłych pierwszoklasistów do rozwijania swoich talentów w murach naszej szkoły. Już dziś życzymy im wspaniałych sukcesów i zapraszamy od września. Naszym młodym artystom gratulujemy udanego występu.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „MATEMATYKA W POEZJI”

sukcesy Komentarze (0) »

W marcu na powitanie wiosny Samorząd Uczniowski we współpracy ze Spółdzielnią Uczniowską zorganizował w naszej szkole ciekawy konkurs recytatorski będący nietypowym połączeniem języka polskiego z matematyką. Jak okazało się, dobór repertuaru nie był taki trudny i wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z przygotowaniem ciekawych tekstów. Wybór najlepszych recytatorów był dla komisji nie lada wyzwaniem. Wszyscy uczniowie zarówno z klas młodszych, jak i starszych prezentowali swe umiejętności wspaniale, o czym świadczyły gromkie brawa widowni.
Wśród najlepszych znaleźli się:
Klasy I-III LIWIA BIAŁOGRZYWY-I MIEJSCE, KINGA KORZENIOWSKA-II MIEJSCE, LILIANNA JASTRZĘBSKA I KRZYSZTOF KOLASIŃSKI-III MIEJSCE
Klasy IV-VI KINGA KAWKA-I MIEJSCE, DOMINIKA SZWANCYBER- II MIEJSCE, ROKSANA KOROVCHENKO- III MIEJSCE

WARSZTATY TWÓRCZE

Z życia szkoły Komentarze (0) »

W poniedziałek 6 marca w naszej szkole odbyły się  warsztaty artystyczne, w których uczestniczyli uczniowie kl.1-3. W oczekiwaniu na wiosnę dzieci robiły tulipana i hiacynta.  Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, dzieci odkrywały swoje talenty twórcze wykonując z wielkim zaangażowaniem papierowe kwiaty. Dzieci wykazały się pomysłowością i dokładnością  twórczą. Na zakończenie spotkania z dumą prezentowały swoje dzieła.

 


Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się