Styczeń, 2017 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

Wspólne kolędowanie

Dn. 22.01.2017r. około godziny 16:00 spotkaliśmy się w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej, by wspólnie ze scholą parafialną i jednocześnie dziećmi z naszej szkoły, wspólnie cieszyć się śpiewaniem kolęd. Na spotkaniu pojawiła się grupa kolędników z kl.2: Natalka Salqueiro, Lilianka Jastrzębska i Basia Pałucha, które wzbogaciły spotkanie solowym śpiewem pastorałek. Nastroju dodawały przebrane za aniołki dzieci ze scholi. Nie brakło również Świętej Rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo zimna na zewnątrz, ten wieczór spędzili z nami ciepłej atmosferze.

WOŚP

Nasi uczniowie zagrali dla WOŚP 🙂
Dziękujemy zespołowi wokalnemu z kl.2, duetowi Roksana Korovchenko i Filip Lechowski z kl.4,solistom: Natalia Szyndler-Salgueiro, Lila Jastrzębska z kl.2 i Gabrysia Sraga z kl.4 oraz duetowi tanecznemu BIG – Basia Pałucha z kl.2 i Grześ Kotrys z kl.3

Wycieczka do Opery Śląskiej w Bytomiu

Dn.10 stycznia 2017r. uczniowie klasy II wraz z Paniami – Moniką Doległo i Małgorzatą Jakubiak uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie obejrzeli balet pt.”Dziadek do orzechów”.
Jest to przepiękne widowisko – jeden z najpiękniejszych i najczęściej wystawianych baletów na świecie.
Całości spektaklu towarzyszy wspaniała muzyka Piotra Czajkowskiego grana na żywo przez orkiestrę Opery.
Ciekawostką i niespodzianką dla dzieci było to, że jeden z tańców, który dzieci wysłuchały i obejrzały był porywający, pełen harfowych brzmień „Walc kwiatów” – jeden z najpiękniejszych walców w dziejach muzyki, znany uczniom tej klasy z ubiegłorocznych przygotowań do „Pasowania na ucznia”.
Wycieczka do takiego miejsca jak Opera Śląska w Bytomiu to było dla dzieci nie tylko wyjątkowe wydarzenie i przeżycie związane z niezwykłym widowiskiem, ale też okazja do zobaczenia tego pięknego obiektu.
Wyjazd do Opery poprzedzony był lekcjami z zakresu edukacji teatralnej, podczas których uczniowie m.in. zostali przygotowani do spektaklu, poznali zasady obowiązujące w Operze, zapoznali się z librettem baletowym itp.
Monika Doległo

JASEŁKA

Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd, spotkań  w rodzinnym gronie. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia.
Dzień 22 grudnia był w naszej szkole bardzo uroczysty. Po wigilijno-opłatkowych spotkaniach w klasach, uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście przeszli do sali gimnastycznej, gdzie w radosną atmosferę świąt wprowadzili wszystkich zebranych mali aktorzy. Aby, przybliżyć historię Bożego Narodzenia publiczność przeniosła się  do miasta zwanego Betlejem. W niewielkim miasteczku spełniły się przepowiednie proroków. Narodził się Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel ludzkości, który przyszedł na świat, aby pojednać ludzi z Bogiem. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Dzieci  z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role. Ich gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Po zakończonym występie, nagrodzonym gromkimi brawami, głos zabrała Pani Dyrektor Monika Doległo. Podziękowała występującym dzieciom za chwile wzruszenia, radości, refleksji, a następnie życzyła wszystkim zebranym  zdrowych,  pogodnych, wesołych świąt Bożego Narodzenia. Niezwykle wzruszającą chwilą był moment wręczenia „Kartki Świątecznej w rozmiarze XXL”  -Przewodniczącemu  Rady Powiatu –Panu Stanisławowi Duszy, wieloletniemu Dyrektorowi naszej szkoły. Kartka została wykonana rękoma naszej uczennicy – Jagody Mąsior, ponad to ciepłe życzenia prosto z serca oraz podpisy całej SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ sprawiły, iż przybrała ona bardzo symboliczny charakter – Szacunku, Wsparcia oraz Pamięci.

Wycieczka do Krakowa

WYCIECZKA DO KRAKOWA

W miesiącu grudniu uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Dzieci spod Barbakanu, ulicą Floriańską udały się do Rynku. Po wysłuchaniu hejnału z Mariackiej Wieży przeszły do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie obejrzały POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH. Podziwiali szopki wykonane przez dorosłych jak i dzieci. Prace konkursowe przedstawiały sceny Bożego Narodzenia wkomponowane w zabytki Krakowa. Były wśród nich wieże kościoła Mariackiego, Zamek Królewski na Wawelu, Barbakan, Brama Floriańska. Niektóre szopki były oświetlone, a postacie ruchome. Z muzeum uczniowie udali się do Teatru Groteska na spektakl „PRZYGODY SZEWCZYKA”. Przedstawienie miało ciekawą formę – był to teatr stolikowy. Spektakl rozgrywał się na niewielkiej powierzchni kolorowej skrzyni, która poprzez obracanie, przestawianie, otwieranie tworzyła różne miejsca akcji. Bohaterami były drewniane lalki wykonane przez ludowego rzeźbiarza, ożywione ręką jednego aktora. Całość dopełniała muzyka. Po przedstawieni dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych, podczas których miały okazję zapoznać się z różnymi formami świata teatralnego: teatru dużych lalek, teatru cieni i teatru czarnego. Na oczach dzieci powstał spektakl, w którym mogły bezpośrednio uczestniczyć, obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki. Po zakończonych warsztatach uczniowie zwiedzili teatr, oglądali rożne rodzaje lalek, maski.

To była niezapomniana przygoda!