Lipiec, 2016 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

Światowe Dni Młodzieży 2016

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Sobotni poranek rozpoczęliśmy mszą św. w Parafii p.w.Matki Bożej Ostrobramskiej o godz.7.30, gdzie udała się cała grupa pielgrzymów wraz z wolontariuszami i pracownikami szkoły.
To była przepiękna msza św., wspaniała katecheza dla nas wszystkich, niezapomniane chwile wzruszeń – niejedna łezka zakręciła się w oku naszym i naszych nowych przyjaciół.
Msza św. choć była niezwykle uroczysta, bo celebrowana przez księży portugalskich, to jednocześnie bardzo radosna.
Radosny śpiew i wspólna modlitwa w języku polskim i portugalskim, przepiękne, ciepłe słowa wzajemnych podziękowań – tak w skrócie można opisać to, co się wydarzyło. Fakt, że w kościele spędziliśmy wspólnie ponad 2 godziny jest chyba najlepszym dowodem na to, że atmosfera tej uroczystości była wyjątkowa.
Nadzwyczaj miłą i wzruszającą chwilą było podziękowanie i wręczenie pamiątek dla ks.Proboszcza Mieszko Pabiś, Pani Dyrektor Moniki Doległo i Pana Berto Salgueiro – obrazu wykonanego przez jednego z pielgrzymów, flagi Portugalii z podpisami całej grupy pielgrzymów i figurki Matki Bożej. Księża z Portugalii wygłosili niezwykle piękne przemówienia skierowane do Pani Dyrektor i pracowników szkoły, mieszkańców i wolontariuszy. W swoich słowach wyrazili wdzięczność za gościnę i bardzo rodzinne przyjęcie, które sprawiło Im niesamowitą radość i pozostawi piękne wspomnienia w sercach na zawsze. Jeden z księży powiedział na zakończenie „To teraz dla nas zrozumiałe, że św.Jan Paweł II nie mógł się urodzić gdzieś indziej, tylko tutaj”.
Pani Dyrektor także ofiarowała młodym Portugalczykom pamiątki – metalowe pinsy z wizerunkiem szkoły oraz tradycyjne, polskie słodkości – „krówki” w okolicznościowych opakowaniach ŚDM. Podziękowała także grupie pielgrzymów za cały tydzień wspaniałych doświadczeń, wspólnego przeżywania każdego dnia oraz za to jak wiele pozytywnej energii wnieśli portugalscy goście w nasze życie. Podziękowania złożyła również ks.Proboszczowi, Panu Alberto Salgueiro i wolontariuszom, którzy mimo zmęczenia zawsze byli pełni entuzjazmu i gotowi do działania bez względu na porę dnia i nocy.
Przez ten ostatni tydzień mogliśmy w różny sposób doświadczyć zarówno prostoty i trudnych warunków – mało snu, niewygody, zabieganie, jak i wielkiego bogactwa i nieprawdopodobnej radości płynącej z wiary w Pana Jezusa, dzielonej we wspólnocie chrześcijan.
Jak powiedział Pan Berto Salgueiro – „To nie była dla nas praca, ale życie, prawdziwa radość życia”.
Dziękujemy! Obrigado!

Kolejna część dnia pielgrzymów to podróż do Krakowa, skąd udadzą się na czuwanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Brzegach.
Będzie tam również nasza nowa grupa pielgrzymów z Włoch, którzy o godz.11.00 dołączyli do nas.

 

 

ŚDM 2016

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Dzisiejszy dzień zaczął się bardzo optymistycznie – chora pielgrzymka Sara czuje się dobrze, więc już skoro świt grupa Portugalczyków mogła wyruszyć w drogę do Krakowa w pełnym składzie 🙂
Jesteśmy zadowoleni z pobytu naszych pielgrzymów – są radośni, sympatyczni i zdyscyplinowani, a portugalscy księża – opiekunowie młodzieży wspaniale wypełniają swoją rolę.
Z wielką przyjemnością gościmy Ich w naszych skromnych progach 🙂
Jeszcze dzisiaj lub jutro powitamy kolejną grupę pielgrzymów – tym razem z Włoch.

Nasi Pielgrzymi :)

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Dzisiejszy dzień przyniósł wiele nowych wrażeń – dla nas i dla naszych gości.
Zachorowała jedna z dziewcząt i trzeba było szukać pomocy medycznej. Po wizycie u lekarza, w celu spokojnego dochodzenia chorej Sary do zdrowia, zorganizowaliśmy odrębne pomieszczenie dla Niej i przyjaciółki wspierającej dziewczynę w chorobie.
Pozostali pielgrzymi zwiedzali w tym dniu Auschwitz – Birkenau, a w godzinach popołudniowych udali się do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Były też miłe niespodzianki – kolejne osoby dostarczyły pyszne, słodkie ciasta, którymi możemy znów poczęstować naszych gości 🙂
Bardzo dziękujemy za wypieki p.Agnieszce Białogrzywy, p.Patrycji Kraus, p.Izabeli Ciołczyk, p.Alicji Latko i p.Janowi Małeckiemu.

Dziękujemy także niezawodnym wolontariuszom:
Justyna Pawletta wraz z córkami Elżbietą i Anielą,
Joanna i Alberto Salgueiro,
Magdalena Kawka z dziećmi – Kingą i Nikodemem,
Gabriela i Magdaena Machała,
Beata i Angelika Adamczyk,
Patryk Pustelnik
Barbara Miklas z synem Jarkiem,
Izabela, Michał, Joanna i Hanna Ciołczyk,
Urszula Tomczak,
Magdalena Grela,
Maciej Zieliński,
Katarzyna Baryłowicz.

Kolejny dzień pobytu młodzieży z Portugalii.

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Dzisiaj nasi goście tuż po śniadaniu udali się na katechezę do kościoła św. Rodziny         w Chrzanowie. Po katechezie zwiedzali nasze piękne miasto – Chrzanów. W godzinach popołudniowych zaplanowali wyjazd do Krakowa, aby wziąć udział w spotkaniu z Ojcem Św.Franciszkiem w Krakowie.
Na wyruszających ze szkoły pielgrzymów czekały mapy Chrzanowa, pocztówki              z fotografiami miasta, plecaki, koszulki i inne gadżety przygotowane przez naszą Gminę   i Kurię Krakowską.
Miłą niespodzianką dla pielgrzymów były pyszne ciasta upieczone przez Panią Agnieszkę Kaletę – mamę jednej z absolwentek naszej szkoły.

Światowe Dni Młodzieży 2016

Z życia szkoły Komentarze (0) »

W dn.26 lipca 2016r., w późnych godzinach wieczornych, powitaliśmy w szkole 48 – osobową grupę pielgrzymów z Portugalii 🙂
Z niecierpliwością oczekiwaliśmy Ich przybycia.
To było niezwykłe spotkanie i niezapomniane ważenia dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację pobytu tych młodych Portugalczyków.
Od kilku tygodni przygotowywaliśmy pomieszczenia szkoły dostosowując je tak, żeby pielgrzymi dobrze się w nich czuli. W szkole zorganizowane zostały całodobowe dyżury pracowników administracji i obsługi, a kuchnię przejęli wolontariusze, których zadaniem jest m.in przygotowywanie posiłków dla pielgrzymów.

Nasi goście z Portugalii, zmęczeni po wielu godzinach podróży oraz zwiedzania Częstochowy, o godz.22.00 zostali powitani w szkole przez Panią Dyrektor, pracowników szkoły i wolontariuszy.
Sympatycznym rozmowom i radosnym śpiewom nie było końca 🙂 Goście byli bardzo wdzięczni za miłe powitanie, przygotowanie szkoły na Ich wizytę, udzielenie wielu wskazówek dotyczących pobytu, a także za tłumaczenie wszystkiego na język portugalski przez Pana Alberto Salgueiro.
Pan Berto okazał się nieoceniony podczas tego spotkania, za co serdecznie, z całego serca dziękujemy 🙂
Radosna atmosfera pierwszego spotkania w szkole udzieliła się wszystkim zgromadzonym.
Mamy nadzieję, że pobyt młodzieży zakwaterowanej w naszej szkole na długo zostanie w Ich pamięci.

Przyjęcie młodych obcokrajowców do naszej szkoły na czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to wielkie zadanie dla nas. To także kontynuacja ofiarnego gestu miłości wobec pielgrzymów, o który prosił Jan Paweł II, który sam niejednokrotnie korzystał z gościmy wielu domów i ludzkich serc, które go przyjmowały.
Wczorajsze przyjęcie pielgrzymów potwierdziło, że stare polskie przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” jest nadal aktualne.

sp10 sp11


Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się