Maj, 2016 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

,,Fauna i flora mórz i oceanów”

CUDA ŚWIATA PRZYRODY SĄ TAK PIĘKNE I WZNIOSŁE,

ŻE OSIĄGNIĘCIA LUDZKOŚCI PRZYRÓWNANE DO NICH MALEJĄ.

20 maja w naszej szkole została zaprezentowana wystawa pt ,,Fauna i flora mórz           i oceanów”. Swoje zbiory, gromadzone od ponad 30-stu lat zaprezentowali p. Stanisław Jantura wraz z córką. Zbiory są niezwykle bogate. Cała kolekcja składa się z około 500 eksponatów. Po wysłuchaniu wykładu, w którym omówiono najciekawsze okazy, uczniowie mogli obejrzeć  kolekcję z bliska. Z dużym zainteresowaniem oglądali olbrzymie muszle pochodzące z Nowej Gwinei i  okolic Australii, egzotyczne ryby, skorupiaki, mięczaki  z głębin oceanów Indyjskiego i Pacyfiku. Wrażenie na zgromadzonych zrobiły kolczatki, ryby tygrysie, langusty. Przedstawiono również rekina koralowego pochodzącego z Filipin , ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek i jeżowców.  Dzieci podziwiały muszle ozdobne oraz największego na świecie ślimaka (Syrnix). Egzotyczne ryby oraz kolekcje pereł naturalnych i korali. Podczas prezentacji omówiono   m. in; powstawanie pereł,  sposób w jaki otrzymuje się purpurę i najstarsze barwienie tkanin (ślimak Murex  Brandaris), powstawanie ,,jedwabiu morskiego” oraz skarb polskiego morza-bursztyn z inkluzjami.  Eksponaty zostały w ciekawy sposób omówione przez właściciela kolekcji, a dla uczniów była to wspaniała lekcja przyrody.

f f2 f1

XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej.

GRAND PRIX dla Martyny Gawin podczas konkursu piosenki religijnej w ramach XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Nagroda Grand Prix w tym konkursie została przyznana po raz pierwszy, choć konkurs organizowany jest już od 19 lat.
Ogromne gratulacje i uznanie dla Martyny, która mimo przeziębienia zwycięsko zmierzyła się z tą trudną piosenką zdobywając tak piękną nagrodę.

gp

WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY

Kolejny WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY i naszych młodych wokalistek – Martyny Gawin i Hanny Kuli 🙂

Dziewczęta zostały FINALISTKAMI Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Ciuchcia”, w którym zaprezentowały się naprawdę wspaniale.
Spośród przesłuchanych solistów wyłoniono tylko 13 młodych Finalistów, w tym Hania i Martynka!
Wielkie Gratulacje!

Wszystkich, którzy chcą posłuchać piosenek finałowych i zechcą wspierać nasze dziewczęta ZAPRASZAMY NA WYSTĘPY FINAŁOWE, które odbędą się dn. 4 czerwca 2016 godz. 15.30 na estradzie na Rynku w Chrzanowie.

ci

Małopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej „Powstań Polsko”.

Hanna Kula z kl.V została FINALISKĄ Małopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Powstań Polsko”.
Do ścisłego finału, który odbędzie się dn. 3.06.2016r. zakwalifikowało się tylko 9 solistów, w tym Hania 🙂
Gratulujemy i trzymamy kciuki za udany występ finałowy!!!

Fantastyczna czwórka :)

Fantastyczna czwórka 🙂

Finalistami szkolnego Konkursu Przyrodniczego dla klas 4-6 zostali: Martyna Gawin, Kamila Siemek, Weronika Grelak i Michał Kotrys. Gratulujemy:)

przyroda