Październik, 2015 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

MAGICZNE MIEJSCE- FABRYKA SZKLANYCH OZDÓB CHOINKOWYCH

Dnia 28 października uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę  do Fabryki Szklanych Ozdób Choinkowych ARMAR w Bęble koło Krakowa. Po wcześniejszej pogadance na temat bezpieczeństwa, w odblaskowych kamizelkach wyruszyli w drogę. W fabryce dzieci zapoznały się z procesem wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci własnoręcznie ozdabiały bombki. Po warsztatach obejrzały film przedstawiający technologię tworzenia bombek od dmuchania poprzez srebrzenie aż do malowania  i zdobienia. Na koniec wizyty w fabryce udały się na zakupy do sklepu firmowego. Wszystkie oferowane ozdoby wyglądały fantastycznie. Trudno było wybrać spośród nich te najładniejsze. Uczniowie mogli zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Wizyta w tym magicznym miejscu wprawiła wszystkich w świąteczny nastrój. Przywiezione ozdoby będą z pewnością niezwykłą ozdobą  świąteczną w każdym domu. To była udana wycieczka. Dzieci wróciły zadowolone  i pełne wrażeń.

JESIENNE WYJŚCIA, KTÓRE POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli !

Taka myśl przewodnia kierowała uczniami, którzy w ostatnich dniach października wyruszyli wraz z wychowawcami szlakiem miejsc Pamięci Narodowej. W zadumie nad grobami ofiar napaści i agresji hitlerowskich Niemiec i tych, którzy na przestrzeni dziejów polegli w walce o niepodległość Ojczyzny wspólnie zapaliliśmy znicz.

Pamiętaliśmy też jak co roku o naszym patronie ks. Michale Potaczale.

Oczywiście w trosce o nasze bezpieczeństwo nie zapomnieliśmy o właściwym stroju, czyli elementach odblaskowych. Nasze stosowne i rozsądne zachowanie było przykładem dla tych, którzy w ostatnich dniach licznie pojawiają się na naszych drogach podążając w stronę cmentarzy, by przygotować groby bliskich na uroczystość Wszystkich Świętych.

„Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.”

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

Uczniowie kl.1-3 odbyli wycieczki na najbliższe przejście dla pieszych.

Obserwowali ruch uliczny w pobliżu szkoły, rozpoznawali znaki drogowe.

Dzieci miały okazje zastosować 5 zasad przechodzenia przez jezdnię:

• Zatrzymaj się na skraju jezdni !
  • Spójrz w lewo !
  • Spójrz w prawo !
  • Spójrz jeszcze raz w lewo !
  • Jeśli nic nie nadjeżdża- przechodź !

Pod okiem wychowawcy i pedagoga szkolnego odbyły się praktyczne ćwiczenia w przechodzeniu przez jezdnię.

Po powrocie do szkoły odbyły się rozmowy z uczniami na temat zaobserwowanych podczas wycieczki znaków drogowych i sygnałów świetlnych.

KTO NOSI ODBLASKI ZASŁUGUJE NA OKLASKI

W dniu 28.10.15 został rozstrzygnięty konkurs poetycki na dowolnej długości wiersz na  temat bezpieczeństwa, bezpiecznej drogi do i ze szkoły, odpowiedniego odblaskowego stroju. Wiersz miał być zachętą do bezpiecznego korzystania z dróg z wykorzystaniem  kamizelek bezpieczeństwa i innych elementów odblaskowych. Najlepsze prace dzieci zostały wyeksponowane na wystawie pt „Nasze bezpieczeństwo”.

Nagrody książkowe i opaski odblaskowe otrzymały:

1.     Nina Maślanka kl.4
  2.     Oliwia Łagan kl.5
  3.     Oliwia Baran kl.5
  4.      Kinga Kawka kl.5
  5.      Dominika Szwancyber kl.5

AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA 2015/16

Właśnie z myślą o bezpieczeństwie naszych  najmłodszych uczniów jak w poprzednim roku szkolnym włączyliśmy się w realizację ogólnopolskiego  programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” zorganizowanego przez firmę Maspex, producenta kakao Puchatek.

Inicjatywa ta  realizowana jest we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja posiada również patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz wszystkich Kuratoriów Oświaty w Polsce. W roku szkolnym 2015/2016 odbywa  się VII edycja programu, którego celem jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy.

Pierwszy rok w szkole jest szczególnie ważny dla każdego dziecka. Wkracza ono w nową rzeczywistość, która wymaga od niego większej samodzielności i odpowiedzialności. Okres szkoły to czas wspaniałej przygody: poznawanie świata, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie ważnych umiejętności.

Przed pierwszoklasistami zupełnie nowe wyzwania i pierwsze samodzielne decyzje. Główny bohater programu przygotował dla najmłodszych cenne wskazówki, dzięki którym mogą zawsze czuć się bezpieczne niezależnie od tego, czy spędzają czas w domu, czy w szkole.

Nasza szkoła uzyskała za VI edycję programu Akademia Bezpiecznego Puchatka certyfikat.

Przyjaciele  – Szkoła – Dom

„Wspólnie  wykonamy  duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa.”