Październik, 2014 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

Popołudniowe warsztaty artystyczne

Chociaż za oknami coraz chłodniej u nas w szkole panuje ciepła i twórcza atmosfera!

Z myślą o uczniach kl.1-3 zostały w dniu 23.10.2014 zorganizowane jesienne warsztaty.

Za sprawą p. M. Jakubiak i p. Agaty Dąbek dzieci dowiedziały się „ co w liściach

szeleści” i stworzyły piękne jesienne bukiety  róż.

To spotkanie pobudziło nas do kolejnych kreatywnych działań.

Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

22 października do naszej szkoły zawitał ratownik medyczny. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-VI. Dzieci najpierw wysłuchały informacji na temat różnych wypadków  i ich przyczyn, a następnie usłyszały kilka wskazówek odnośnie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję nauczyć się, w jaki sposób pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak sprawdzać przytomność oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Przy okazji ratownik sprawdził u dzieci znajomość numerów telefonów ratunkowych. Dodatkową atrakcją była możliwość praktycznych ćwiczeń na fantomie, a także pokaz zakładania kołnierza ortopedycznego w przypadku urazów głowy. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Dzięki spotkaniu dzieci nauczyły się wielu cennych wskazówek, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Nasza Szkoła Uczy się Ratować !

Nasza szkoła już po raz drugi wzięła udział  w ogólnopolskiej akcji w ustanowieniu rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Akcja odbywała się 16.10.2014r. w godz.12.00-12.30 podczas „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.

Organizatorem akcji w Polsce jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Całe wydarzenie polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli cyklu 30 uciśnięć i 2 wdechów  na jak największej ilości fantomów,   a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Do pobicia rekordu  w obecnym roku w naszej szkole  przyłączyło się 38 osób.

Pamiętamy Wszyscy – Nasze Ręce Mogą Uratować Życie

Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy  przyłączyli się do akcji.

Agata Dąbek

Lekcja zdrowego uśmiechu!

Październik w naszej szkole upłynął z wieloma akcjami i atrakcjami. W ramach lekcji na temat profilaktyki jamy ustnej uczniowie wysłuchali mini wykładu o tym, jak dbać            o piękne i zdrowe zęby, ale także mieli okazję uświadomić sobie, jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniej higieny jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym. Na zakończenie, na dzieci czekała główna atrakcja – płukanie ust „tajemniczym” roztworem wybarwiającym osad nazębny! Każdy kto brał udział               w eksperymencie mógł sam ocenić czystość swoich zębów, czemu towarzyszyła niezwykła frajda 🙂 Na koniec wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że NALEŻY MYĆ ZĘBY CO NAJMNIEJ 3 RAZY DZIENNIE!

Uroczysta akademia związana z Dniem Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole 13 października.  Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny  wygląd. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Monika Doległo, która  powitała gości nauczycieli, rodziców i uczniów. Podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie i wysiłek włożony w pracę z uczniami. Miłym akcentem uroczystości było przyznanie nagrody Dyrektora Szkoły.

Tegoroczną nagrodę Dyrektora otrzymali nauczyciele: p. Ewa Chrząścik, p. Agata Dąbek,  p. Małgorzata Jakubiak, p. Danuta Podhalańska, p. Justyna Smolana, p. Paweł Rokita, pracownik administracji: p. Anna Przepiórka, pracownik obsługi: p. Lech Pieniakowski.

Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Rodziców  p. Monika Siemek, która złożyła wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas IV – VI.  Były wiersze, żarty, piosenki, obrazujące pracę nauczycieli. Wysłuchano krótkiego koncertu życzeń.

Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli życzenia i wręczyli upominki.