Grudzień, 2010 | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

IX Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I – III

Kronika 2010/2011 Komentarze (0) »

Dnia 5 listopada 2010 r. odbył się w szkole IX Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I – III po hasłem „Piękno przyrody w wierszach”. Wzięło w nim udział 16 uczniów, którzy prezentowali w tym roku bardzo wysoki poziom. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwał organizator – mgr E. Chrząścik. Jury w składzie: mgr Monika Doległo – Furgał – Dyrektor szkoły, mgr Danuta Podhalańska i Dominika Tarko – reprezentant Samorządu Uczniowskiego wyłoniło laureatów konkursu:

I miejsce:
Michał Kotrys – kl. I
Gabriela Kula – kl. II
Natalia Gędłek – kl. III

II miejsce:
Weronika Korościk – kl. I
Kacper Lebiedzki – kl. II
Zuzanna Smolik – kl. III

III miejsce:
Klaudia Łagan – kl. II
Szymon Kozieł – kl. III

Nagrody ( ufundowane przez opiekuna Spółdzielni Uczniowskiej – mgr J. Smolanę oraz Radę Rodziców) dzieci otrzymały podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości – Wolność Krzyżami Się Mierzy

Kronika 2010/2011 Komentarze (0) »

11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległego bytu.

Aby uświadomić sobie doniosłość chwili i znaczenie tego wydarzenia
uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię. Na początku przedstawiciele klasy 6 przypomnieli kilka faktów historycznych. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów. Polacy pokonani i gnębieni przez zaborców tęsknili za wolnością, za ojczyzną. Przez te lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię.

Dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Nastał radosny dzień 11 listopada 1918 roku -zakończyła się I wojna światowa. Polska odzyskała niepodległość, ale niestety wielu z wojny nie wróciło.

Uczniowie wierszem i piosenką w imieniu wszystkich wyrazili wdzięczność tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę. Oddali hołd naszej ojczyźnie.

Na zakończenie podkreślono, że warto o tym pamiętać i cieszyć się z tego, że dziś możemy żyć, bawić się i pracować w pokoju, w naszym pięknym i wspaniałym kraju – w Polsce.