Z Życia Szkoły | Szkoła Podstawowa nr 5 w Chrzanowie

PRAWA DZIECKA TO WAŻNA SPRAWA

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Prawo do radości, do miłości, do wolności, do marzeń i do przyjaźni – to tylko niektóre z praw, jakie wymienili uczniowie naszej szkoły …

W dniach 21 do 24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole  Dni Praw Dziecka. Wychowawcy klas młodszych i  starszych przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat Praw Dziecka. Uczniowie  zilustrowali wybrane przez siebie prawa a efektem ich pracy była wystawa pt. „Prawa dziecka oczami dziecka”. Pedagog szkolny przeprowadził spotkania dotyczące  Praw Dziecka pod kątem ich wpływu na życie codzienne  oraz zapoznał z  Konwencją Praw Dziecka. Ponadto  na zakończenie tygodnia przedstawiciele szkolnego Koła PCK  przeprowadzili sondę na temat Praw Dziecka. Zadawali uczniom dwa pytania : Czy potrafisz wymienić trzy prawa dziecka? oraz Jakie prawo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze? W wyniku przeprowadzonej sondy wiemy, że uczniowie potrafią wymienić przynajmniej trzy prawa dziecka. Za najważniejsze dla siebie uznali prawo do rodziny, nauki. Dzięki przeprowadzonym działaniom wiemy, że nasi uczniowie znają swoje prawa i sami ich przestrzegają.

 

Dlaczego świętujemy 11 listopada?

Z życia szkoły Komentarze (0) »

Odpowiedź na to , jakże ważne pytanie, uzyskali uczniowie uważnie oglądający uroczystą akademię, która odbyła się 10 listopada w naszej szkole. Święto Odzyskania Niepodległości jest dla każdego Polaka najważniejszym świętem. To dzień, w którym wywieszamy nasze flagi państwowe, śpiewamy patriotyczne pieśni, pamiętamy o tych, którzy walczyli i polegli za wolność naszej Ojczyzny. To dzień, który jest symbolem naszych odwiecznych dążeń do samodzielności, do niepodległości, za którą nasi przodkowie zapłacili najwyższą cenę-własne życie. Naszym moralnym obowiązkiem jest zawsze o tym pamiętać. Jedna z uczennic wypowiedziała na zakończenie uroczystości słowa naszej wybitnej poetki Wisławy Szymborskiej mówiące o miłości do ojczyzny: ” Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować”. Te słowa tak znamienne niech będą iskierką, która rozpali w nas rozważania na temat naszego współczesnego patriotyzmu.

ŚNIADANIE JEST WAŻNE

Z życia szkoły Komentarze (0) »

15 listopada odbył się w szkole  Dzień Zdrowego Śniadania, który był  świetną okazją do samodzielnego przygotowania  posiłku. Tego dnia dzieci   same zadecydowały co znalazło się na ich  talerzykach. Rodzice  aktywnie włączyli się w obchody Dnia, poprzez wsparcie nauczycieli w realizacji warsztatów kulinarnych, wyposażyli  dzieci w odpowiednie sprzęty i produkty odżywcze. Prezentacja nt „Zasad zdrowego odżywiania ’’ pozwoliła aby każda klasa  na swoim śniadaniowym stole zaprezentowała  wyłącznie zdrowe produkty żywieniowe. Dzieci  dowiedziały się, że warto każdego dnia przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie, które  jest  najważniejszym posiłkiem dnia.

Wszyscy zapoznali  się również  z  zasadami zdrowego żywienia opracowanymi przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka .

12 zasad zdrowego odżywiania:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem

W  Dniu  Zdrowego Śniadanka wszystkie dzieci  miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, zapoznania się z tym co lubią na śniadanie koledzy, koleżanki i dlaczego właściwie Śniadanie Jest Takie Ważne.

 

 

 

 

 

„SZLACHETNA PACZKA”.

Z życia szkoły Komentarze (0) »
Szanowni Rodzice, Uczniowie.

Szkolny Klub Wolontariusza SP5, ma zaszczyt włączyć się do pięknej, wzniosłej akcji charytatywnej –

„SZLACHETNA PACZKA”.

 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,
kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

 

W tym roku po raz drugi  nasza szkoła dołączyła do drużyny  ogólnopolskiej  akcji „SZLACHETNA PACZKA”.  Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami nieść Mądrą Pomoc.

Dołóżmy wszelkich starań, by Rodzina, której chcemy pomóc, która każdego dnia walczy o lepsze jutro, otrzymała nadzieję i inspirację do samodzielnego poradzenia sobie w życiu.

Przygotowywana przez nas paczka to coś więcej niż pomoc. To znak, że potrzebujący są dla kogoś ważni i że jest ktoś, kto w nich uwierzył po to, aby oni potrafili uwierzyć w siebie.

Szczegółowe  informację dotyczące opisu wybranej przez nas Rodziny, znajdują się na głównej tablicy informacyjnej  na parterze szkoły oraz na tablicy znajdującej się na górnym korytarzu na pierwszym piętrze. Dary można  przynosić do sali 23 (pierwsze piętro -była świetlica)lub do wychowawców klas.

POTRZEBY RODZINY:

– Żywność trwała:

Jakich produktów żywnościowych potrzebuje rodzina:

Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach, kawa Inka

– Środki czystości

Jakich środków czystości potrzebuje rodzina:

Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów, Artykuły dziecięce: kapsułki do prania

– Odzież

p. Mariola lat 44

 

p. Marcelina lat20

 

Emilia lat 3

 

 

Rodzaj odzieży: zimowe

 

 

Rodzaj odzieży: zimowe

 

 

Rodzaj odzieży: zimowe

 

Kategoria: kurtka

 

Kategoria: kurtka

 

Kategoria: kurtka

 

Rozmiar: M/L

 

Rozmiar: S

 

Rozmiar: 100cm

 

 

– Obuwie

p.  Mariola

 

p. Marcelina Emilka
Rodzaj obuwia: zimowe

 

Rodzaj obuwia: zimowe

 

Rodzaj obuwia: zimowe

 

Kategoria: kozaki

 

Kategoria: kozaki

 

Kategoria: kozaki

 

Rozmiar: 37

 

Rozmiar: 36

 

Rozmiar: 25

 

 

– Pomoce szkolne

Jakich pomocy szkolnych potrzebuje rodzina?

Farbki, Papier kolorowy, Plecak, Bloki, Kredki, Plastelina, Piórnik

 

– Wyposażenie mieszkania

Jakiego wyposażenia mieszkania potrzebuje rodzina:

Kołdra, Koc, Pościel

Inne: kołdra 2x, pościel 2x

Specjalne upominki

Kosmetyki do ciała dla pani Marioli i pani Marceliny. Dla Emilki lalka.

Rzeczy, które podarujemy rodzinie powinny być dla niej prezentem. Mogą, ale nie muszą być nowe. Jeśli będą to rzeczy używane – niech będą zadbane. Paczka przygotowywana jest z myślą o drugim człowieku – jest jak prezent.

Zapraszamy 🙂

Anny Sędzielowskiej -Wilk

 

 

Podróż do najdalszych zakątków kosmosu

Z życia szkoły Komentarze (0) »

13 listopada 2017r., uczniowie klas 1-5 naszej szkoły mieli okazję przeżyć bliskie spotkanie ze wszechświatem, dzięki wizycie Mobilnego Planetarium ORBITEK. Podczas seansu widzowie udali się w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Uczniowie zwiedzili m.in. Drogę Mleczną, odwiedzili Księżyc, wylądowali na Marsie poznali planety naszego Układu Słonecznego. Zaobserwowali skąd bierze się wschód i zachód Słońca. Na zakończenie każdego pokazu wszyscy mogli się przejechać wirtualną, kosmiczną kolejka górską. Pokazy dostarczyły niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwoliły rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość.

Anna Sędzielowska-Wilk


Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się